SKEMA PROGRAMORE

 • URIMET TUAJA

  URIMET TUAJA

  19:00 -- Pėr urimet & pėrshėndetjet me parapagesė, tė cilat transmetohen ēdo ditė nga ora 19:00, mund tė na kontaktoni pėrmes faqes ose nė numrat e telefonit tonė.

  Uroni, pėrshėndetni, dhe festoni me Radio Drenasi 92.1!


TEMAT E FUNDIT

 • Gjykata Kushtetuese pezullon Isa Mustafėn nga detyra e Kryetarit tė Kuvendit

  Gjykata Kushtetuese ka pezulluar vendimin e Kuvendit tė Kosovės pėr zgjedhjen e Isa Mustafės nė postin e Kryetarit tė Parlamentit, deri nė vendimin e kėtij institucioni pėr kėrkesėn e deputetėve tė PDK’sė. Vendimi ėshtė publikuar pak ēaste mė parė nė ueb-faqen e Gjykatės Kushtetuese.

  Lexo tutje »


 • Pemėt dhe perimet e dobishme kundėr stresit

  Nė momentin e parė tė stresit, organizmit i duhen sheqerna, pėr shkak tė harxhimit tė tepėrt tė glukozės. Pėrkujdesuni qė kėto sheqerna t’i merrni nga gjėsendet ushqimore qė janė tė pasura edhe me vitamina, minerale dhe fibra, tė cilat e shtyjnė absorbimin e sheqernave dhe e mbajnė nėn kontroll nivelin e glukozės. Bananet - E rrisin nive... »

  Lexo tutje »


 • Inteligjentėt kanė zemėr mė tė shėndetshme dhe jetojnė mė gjatė

  Hulumtimet e fundit kanė treguar se koeficienti i inteligjencės sė njė personi ėshtė i lidhur ngushtė me rrezikun pėr sėmundje kardiovaskulare dhe vdekje tė parakohshme. Shkencėtarėt nga Qendra pėr Hulumtime Shėndetėsore nė Glasgow kanė kryer njė studim me qėllim tė krahasimit tė efektit relativ tė faktorėve tė ndryshėm mbi rrezikun e ... »

  Lexo tutje »


 • Mė 25 korrik rezultatet

  Dita e dytė e provimit pranues nė Universitetin e Prishtinės “Hasan Prishtina” ka kaluar e qetė dhe pa parregullsi tė shėnuara, ka bėrė tė ditur kėshilltari i rektorit tė UP-sė, Ardian Gola. Madje sipas tij, mė 25 korrik, tė gjitha fakultetet do t’i kenė tė publikuara rezultatet e regjistrimit duke e respektuar edhe fazėn 48 orėsh tė ank... »

  Lexo tutje »


 • Jacobson-liderėve: Tė pritet vendimi i Kushtetueses

  Ambasadorja amerikane, Tracey Ann Jacobson iu ka bėrė thirrje liderėve politikė tė vendit qė me angazhimet e tyre tė dėshmojnė se dinė tė respektojnė sundimin e ligjit nė Kosovė, ashtu siē e dėshmuan me mbarėvajtjen e zgjedhjeve tė 8 qershorit. “Ne duhet t’i shohim tė gjitha mbarėvajtjet e ngjarjeve qė kanė ndodhur. E para nė Kosovė kemi... »

  Lexo tutje »


SHPALLJE

HITI JAVOR

Sinan Vllasaliu - A sherohet kjo dashni