A e keni ditur se sa shumë përfitime shëndetësore kanë mustaqët e misrit

Publikuar më

Të gjithë e dimë se misri është një nga ushqimet më të shëndetshme falë vitaminave, mineraleve dhe fibrave që përmban.

Por, mustaqet e mistrit, fijet e holla që përmban janë të pasura me antioksidantë dhe ushqyes si kalium,vitamina B2, proteina,karbohidrate,minerale.

Ne gjithnjë i kemi hedhur pasi nuk na ka shkuar ndonjëher
ndërmend se sa të mahnitshme janë përfitimet prej tyre.

Parandalon krijimin e gureve në veshka.
Parandalon koagulimin e gjakut.
Kontrollon nivelin e sheqerit në gjak.
Kontrollon nivelin e kolesterolit.

Si duhet konsumuar mustaqet e mistrit?
Zieni ujin dhe shtoni mustaqet e mistrit dhe vendosini ne një kavanoz qelqi dhe i lërni në diell për 24 ore.
Lëngut po ashtu mund ti shtoni mjalt dhe limon për ta konsumuar.

Nuk keshillohet të konsumohet shumë sasi e mustaqeve te misrit.Konsultoheni edhe me mjekun tuaj përpara se të konsumoni, nëse jeni shtatzënë pasi ato mund të ju qojnë në obort.

Komentet