Sulmi terrorist në Zelandën e Re, lë te vdekur 49 persona dhe dhjetëra të lënduar

Publikuar më

Në christchurch të Zelandës së Re kanë mbetur të vdekur sot 49 persona dhe dhjetëra të tjerë të lënduar nga sulmi terrorist në dy xhami përderisa ishin duke bërë lutje.

Sulmuesi i aramatosur kishte hyr live ne rrjetin social facebook deri sa po kryente këtë akt terrorist.

28 vjeqari me shtetësi australian i indentifikuar në Twitter si Brend Tarrat i akuzar për vrasje do të paraqitet nesër në mengjes në gjykatën e rrethit të christchurch, ndërsa policia është në kerkim edhe të dy tjerëve.

Para se të fillonte masakrën sulmuesi Tarrant, kishte përpiluar nje manifest prej 73 faqeve, ku flet për veten dhe shpjegon arsyen pse realizoi sulmin, si dhe ka përmendur edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikes duke thënë se kanë mbajtur anën e gabuar gjatë luftës në Kosovë, më 1999.

Komentet